Praca baristy

Praca za barem – pomysł nie tylko na wakacje

Zastanawiasz się nad wakacyjną pracą, żeby dorobić trochę do studenckiego budżetu? Warto rozważyć pracę w gastronomii. Choć może się okazać, że to nie tylko przygoda na jeden sezon, ale całkiem ciekawy pomysł na życie. Bo choć praca w gastronomii bywa ciężka, coraz więcej jest lokali tworzonych przez ludzi z pasją, gdzie praca, choć może męczyć, bywa też ciekawa i inspirująca.

Od czego zacząć poszukiwanie zajęcia w gastronomii? Jeśli jesteś osobą zupełnie początkującą warto zainwestować w kurs, na którym poznasz podstawy tego zawodu. Nie tylko lepiej poradzisz sobie w pracy, ale też z dokumentem ukończenia kursu masz większe szanse w rekrutacji, bo to dowód, że poważnie traktujesz pracę i dbasz o to, żeby się rozwijać. Jaki kurs wybrać?

W zależności od tego, czym dokładnie chcesz się zajmować i w jakiego typu lokalu podjąć pracę, wybierz kurs baristyczny lub barmański. Oba te kursy znajdziesz w ofercie firmy Coffee Break. Co ważne, kursy organizowane przez Coffee Break łączą w sobie elementy teoretyczne i praktyczne, dzięki czemu bardzo dobrze przygotowują do pracy w lokalach gastronomicznych.

Kurs barmański w Coffee Break przeznaczony jest zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą barmana, jak i dla tych, którzy mają pewno doświadczenie, ale chcą się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Bo o ile w sezonowym lokalu przy plaży wystarczy umiejętność nalania piwa, otwarcia butelki czy zmieszania wódki z dodatkami, to jeśli myślisz o lokalach wyższej klasy, musisz umieć znacznie więcej i mieć naprawdę dużą wiedzę o alkoholach. Na tym kursie na pewno ją nabędziesz. Dowiesz się, jakie są rodzaje alkoholi i jak należy je podawać. Poznasz podstawy miksowania drinków na bazie wódki, rumu, ginu, tequili, likierów, koniaków, whisky, brandy czy nawet win – jak widzisz, są to nie tylko najpopularniejsze receptury, ale też oferta dla koneserów. Dowiesz się również, jak ozdabiać i podawać koktajle, poznasz też barmańskie sztuczki, np. tworzenie shotów płonących lub warstwowych. Nabędziesz też wiedzę, która pozwoli Ci tworzyć własne kompozycje. Swoje umiejętności i widzę sprawdzisz podczas egzaminu – jeśli go zdasz otrzymasz dyplom w języku polskim oraz angielskim i już możesz podbijać świat gastronomii.

Kurs baristyczny to znakomite wprowadzenie w świt kawy. Jeśli Twoje ambicje nie ograniczają się do wciskania guzików na ekspresie i zalewania fusów wrzątkiem, to idealna oferta dla Ciebie. Podobnie jak w przypadku barmanów na kurs zapraszane są osoby zupełnie początkujące oraz te posiadające już doświadczenie. Na kursie dowiesz się, jak parzyć kawę różnymi technikami, poznasz tez jej gatunki i sposoby serwowania. Dzięki temu możesz podjąć pracę nawet w lokalu, który specjalizuje się w kawie i którego klienci mają spore wymagania i sami o kawie wiedzą dużo.

Podczas kursu baristycznego nauczysz się też podstaw latte art., czyli malowania wzorów kawą na spienionym mleku. Ta forma ozdabiania kawy jest bardzo popularna i lubiana przez klientów. O tym, że nie jest to sztuka łatwa świadczy fakt, że organizowane są w tej dziedzinie prestiżowe mistrzostwa baristyczne. Nawet jeśli nie masz aż takich ambicji, warto jest umieć wykonać podstawowe wzory na kawie. Właściciele lokali zwracają na to uwagę i na pewno będzie to spory atut podczas rekrutacji do pracy.

Oczywiście warto pamiętać, że kursy oferowane przez Coffee Break choć uczą naprawdę wiele są dopiero początkiem, bo w zawodzie barmana i baristy trzeba się ciągle uczyć i rozwijać, jeśli chce się być naprawdę dobrym w tej pracy. Szczególnie, że trendy też się szybko zmieniają i pojawia się wiele nowości, z którymi musimy być na bieżąco, by oferować usługi zadowalające wymagających klientów.